Jest to powiązanie kilku zabaw w jedną:
  • podchodów
  • gry przygodowej - komputerowej lub RPG
  • balu przebierańców
  • teatru improwizacji
  • imprezy na orientacjęW danej grze uczestniczy od kilku do kilkudziesięciu osób. Gracze przebierają się
w stroje i otrzymują podstawowe wiadomości, wyposażenie i mapy potrzebne do rozpoczęcia przygody. Podczas zabawy gromadzą dodatkowe informacje i na ich podstawie starają się rozwiązać zadanie które jest tematem danej gry.

Przed każdą przygodą dla uczestników przeprowadzane będzie szkolenie wprowadzające w świat gry. Tak przygotowani gracze podzieleni na grupy wyruszają na teren gry. Terenem na jakim rozgrywać się mogą gry to pomieszczenia w budynku, ogródki, parki lub nawet w przypadku dużych gier kawałek lasu.W grach dla dzieci nie używa się broni, może ona występować jedynie jako atrapa (dekoracja). Gracze na piersiach noszą "paski życia" które odzwierciedlają ich żywotność, utrata takiego paska może spowodować zmiany w zachowaniu w grze np. brak możliwości biegania.Przykładowe scenariusze, złożoność akcji zależy od wieku i zaawansowania grupy:

ŻOŁNIERZE KOSMOSU - gra Science-Fiction usytuowana w realiach filmu i gry komputerowej "Starship Troopers", zamiast siedzieć przed komputerem sami stajemy się członkiem sił zbrojnych chroniących Ziemię przed przerośniętymi robakami z kosmosu. W tym świecie spotkać można kosmicznych komandosów, medyków, inżynierów, pilotów statków kosmicznych obce planety i obce formy życia.

OPOWIEŚCI Z ZAMBIS - gra Fantasy usytuowana w świecie "magicznego średniowiecza".Wśród postaci znajdziemy rycerzy, czarowników, szpiegów, dobre wróżki ale również postacie złoczyńców które starać się będą przeszkadzać jak złe smoki, skąpych magów, złośliwe chochliki.